Malé zamyšlení nad bílkovinami

31.05.2018

Proč bílkoviny musíme zařadit do svého jídelníčku? Protože, jsou to stavební kameny svalů, vaziva, kůže, vlasů, nehtů, trávicích enzymů, hormonů atd. Jsme složeni z bílkovin. Bílkoviny musíme přijímat.

Jejich potřeba závisí na pohlaví, věku, množství svaloviny, fyzické aktivitě. Průměrně podle WHO je potřeba 0,8g na kg živé váhy u ženy a 1g na kg živé váhy u muže. Pokud přijímáme více bílkovin než naše tělo potřebuje, přebytečné aminokyseliny (bílkoviny se skládají z aminokyselin, kterých je 20 druhů) musí být z těla odstraněny. Rozloží se na toxický čpavek, který se v játrech přemění na močovinu, jež je vyloučena močí a druhá část aminokyseliny se přemění na energii, která se může uložit v podobě tuku. Obojí tělo zatěžuje. Tělo si vytváří svalovinu úměrně fyzické aktivitě.

K odbourávání aminokyselin nedochází pouze při přebytku, ale také při nerovnoměrném rozložení jednotlivých esenciálních (tělo si je neumí vytvořit samo) aminokyselin ve stravě. Biologická hodnota bílkovin, určuje kolik gramů tělesných bílkovin může být vytvořeno ze 100 gramů proteinu ve stravě. Je tím vyšší čím je množství jednotlivých esenciálních aminokyselin vyrovnanější. Takovými zdroji jsou živočišné bílkoviny, z rostlinných sója.

V MB plánech jsou používány kvalitní zdroje bílkovin a nekombinují se z důvodu zatížení organismu toxickými dusíkatými látkami.

Ještě jedna zajímavost k bílkovinám, přemíra bílkovin v pokročilejším věku způsobuje rychlejší stárnutí. Potřeba bílkovin je nižší a jaterním buňky již nejsou tak výkonné v odbourávání čpavku, který zůstává v krvi a je rozváděn po těle. Buňky vydávají energii pro boj se čpavkem a jsou pro jiné důležité reakce, tím se snižuje odolnost a výkonnost celého organismu.

Chcete zredukovat svou váhu?

Pište, volejte. Ráda vám cokoli zodpovím.
+420 792 311 241